Niniejsze miejsce jest kontynuacją bloga, znajdującego się pod adresem www.ptasznie.blox.pl. Wszystkie wpisy znajdują się także na stronie >www.sites.google.com/site/ptasznie/

poniedziałek, 29 listopada 2010

Pomyłki…

… nie tylko u mnie się zdarzają.

Kłopot, jakże mi znany, z określeniem płci ptaka miewaja … :)) -  zapraszam do lektury w tym miejscu. Przy okazji warto zapoznać się z przecudnym gołębiem i innymi zoopowieściami.

niedziela, 28 listopada 2010

Spacerek na życzenie

Kuweta jest stale okupowana przez “czerwonodziobą”, która “powiła” jajeczka, sztuk cztery i teraz usilnie je ogrzewa. Nie mogę, albo nie chcę, więc przy niej sprzątać bo to może skończyć się źle dla moich palców, a i nie chcę stresu zbędnego przydawać.

Użyć więc musiałem pewnego fortelu. Od rana zabrałem oba karmniki z klatki. Po ok. dwóch godzinach, napełnione ziarnem, owocami ustawiłem tak by nierozłączki je widziały. Długo nie czekałem… W czasie spacerku mogłem uprzątnąć kuwetę tak by nie ruszyć jajeczek.

Z tymi jajeczkami znowu mam kłopot. Że nic z nich się nie wylęgnie to wie chyba pół świata (przesadziłem?) oprócz najbardziej zainteresowanej nierozłączki. Zabierać czy nie? Jeśli zabiorę to pewnie pojawią się nowe, a to kolejny wysiłek dla ptaka. Zostawię więc tym razem i poczekam na ich porzucenie.

niedziela, 21 listopada 2010

Karmnik…

… służy zazwyczaj by papugom podawać w nim ziarno, owoce, warzywa. Czasami jednak zmienia swoje przeznaczenie.

DSC03686

 DSC03690

wiem, wiem - fatalna jakość zdjęć, ciężko przy marnym świetle, bez błysku i braku możliwości ręcznych ustawieńDSC03691

I tak jest od ładnych paru dni i nocy. Jedna “panienka” przesiaduje w kuwetowym kątku, druga zajmuje karmnikowy “fotel”. Coraz mniejsze oznaki wzajemnej nierozłączności.

sobota, 20 listopada 2010

Podglądanie…

… zawsze kusi :) Ta akcja, mimo bezgrzesznego podglądania, cel ma inny. Na myśl mi przyszło, że “winny zawsze się tłumaczy”. Jak zwykle, dobro i prawda gdzieś po środku. Polecam więc samo podglądanie, kierując się linkiem zawartym w tym tekście z rp.pl Ciekawym, czy komuś udało się coś podejrzeć :))

Skoro o nie grzeszeniu było, to zapraszam również do spędzenia więcej czasu przy komputerze, by poczytać o tych, którzy przed grzechem nas ostrzegają i “na boku” ciekawe rzeczy czynią. (Warto skierować się do źródłowych linków pod tekstem podanych).

niedziela, 14 listopada 2010

Kąpiel nierozłączek…

… raz kolejny.

Zawsze mam ubaw, gdy patrzę jak papugi kąpiel biorą. Potem ze sporym trudem wzbijają się w powietrze, by ledwo wlecieć na najwyższą szafę. Tam, już dziobem dokańczają ablucji, suszą się i na koniec prezentują wszem i wobec ;-)

Tu, kolejny mały fragment.

czwartek, 11 listopada 2010

Bielikiem w święto

Jak uczcić 11listopada? Przykład dali leśnicy z Olsztyńskiego o czym można przeczytać na stronach rp.pl. Stąd też można się dowiedzieć, że to nie orły a…

Wiele innych ciekawych “smaczków” można dowiedzieć się, czytając tekst “Bielik, myśliwy i padlinożerca”. Polecam i zdjęcia, zamieszczone pod artykułem.

wtorek, 9 listopada 2010

Taka pora roku

Wychodzę – jeszcze ciemno, wracam - już ciemno. Nic na niebie nie zobaczę, a tam podobno sporo się dzieje (klik w obrazek).

Za to zwierzaki nas widzą – a jak? O tym dyskutowali naukowcy w miejscu dla nich nietypowym … polecam artykuł z Rzepy.

niedziela, 7 listopada 2010

Nie odkryta…

… jest jeszcze do końca Amazonia, a już zagrożona.

Od ośmiu lat znamy nowy gatunek papugi, Barwinki gołogłowej. Pozwolę sobie zacytować (w wolnym tłumaczeniu) fragment artykułu ze stron www.worldwildlife.org

“Łysa papuga, która mieni się zdumiewającymi kolorami.  Papuga, Pyrilia aurantiocephala, opisana została dopiero w 2002r. Występuje w  zaledwie kilku miejscach, w dorzeczu rzek Madeira i Tapajos (dopływy Amazonki) w Brazylii. Od tego czasu papuga uważana jest jako zagrożona wyginięciem (została wpisana do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych) ze względu na dość małą populację i malejące siedliska.. “

Papugę łatwo odróżnić od innych z tego gatunku po całkowicie gołej głowie o intensywnym pomarańczowym kolorze.

Polska Wikipedia i portal www.naukowy.pl podaje natomiast, że gatunek ten endemicznie występuje w Peru. Opis barwinki z 2002r. znajduje się w sieci, tam też mapka.

Więcej zdjęć papugi znajduje się tutaj.

Na poniższym filmie można się przekonać czemu m.in. niedawno odkryta papuga zagrożona jest wyginięciem.

Ciągnie wilka…

falat2… do lasu?

Czyli jak to jest i bywało w dzień 3 listopada, św. Huberta – zapraszam do lektury dwóch tekstów z rp.pl, o tym co parę dni temu i jak dawniej bywało.

sobota, 6 listopada 2010

Gałęzie…

… nowe do klatki i nad klatką sie pojawiły. Oczywiście brzozowe. Trochę ceregieli było z powrotnym wejściem papug do klatki, bo coś nowego nad chałupą. Ciekawość, głód i chęć spróbowania świeżych sęczków zwyciężyły.

Teraz miejsc do lądowania, sęczków do spróbowania, patyków do zwisania na jednej nodze, czy wzajemnych “przeganianek” zdecydowanie więcej.

 DSC03524DSC03525DSC03527